Landstinget i Östergötland

Regionutvecklingsnämnden


Ordinarie

Namn Uppdrag Parti Valkrets
Bild på Eva Andersson Andersson, Eva Ordförande Socialdemokraterna Norrköping
Bild på Martin Tollén Tollén, Martin 1:e vice ordförande Socialdemokraterna Linköping
Bild på Per Larsson Larsson, Per 2:e vice ordförande Kristdemokraterna Linköping
Bild på Jerker Carlsson Carlsson, Jerker Ledamot Moderaterna Kinda, Åtvid, Valdemarsvik, Söderköping
Bild på Camilla Egberth Egberth, Camilla Ledamot Socialdemokraterna
Bild på Jenny Elander Ek Elander Ek, Jenny Ledamot Centerpartiet Kinda Åtvid Valdemarsvik Söderköping
Bild på Joakim Gustavsson Gustavsson, Joakim Ledamot Sverigedemokraterna
Bild på Ralf Holmér Holmér, Ralf Ledamot Moderaterna Linköping
Bild på Rebecca Hägg Hägg, Rebecca Ledamot Socialdemokraterna Linköping
Bild på Thomas Jedler Jedler, Thomas Ledamot Sverigedemokraterna Linköping
Bild på Anita Jernberger Jernberger, Anita Ledamot Liberalerna Norrköping
Bild på Annette  Ohlsson Ohlsson, Annette Ledamot Moderaterna Ödeshög Ydre Boxholm Mjölby Vadstena
Bild på Ricardo Olivares Olivares, Ricardo Ledamot Vänsterpartiet Norrköping
Bild på Christoffer Sjögren Sjögren, Christoffer Ledamot Miljöpartiet Motala Finspång
Bild på Åke Svensson Svensson, Åke Ledamot Moderaterna Motala Finspång

Ersättare

Namn Uppdrag Parti Valkrets
Bild på Kristin Andersson Andersson, Kristin Ersättare Kristdemokraterna
Bild på Magnus Berge Berge, Magnus Ersättare Centerpartiet Kinda Åtvid Valdemarsvik Söderköping
Bild på Helena Dössing Dössing, Helena Ersättare Sverigedemokraterna Ödeshög Ydre Boxholm Mjölby Vadstena
Bild på Albert Lindell Lindell, Albert Ersättare Socialdemokraterna Ödeshög Ydre Boxholm Mjölby Vadstena
Bild på Johan Näsström Näsström, Johan Ersättare Moderaterna Linköping
Bild på Ulla Sandén Sandén, Ulla Ersättare Liberalerna Norrköping
Bild på Mia Sköld Sköld, Mia Ersättare Miljöpartiet
Bild på Ebba Sörenson Sörenson, Ebba Ersättare Socialdemokraterna Ödeshög Ydre Boxholm Mjölby Vadstena